Про зиму і опалювальний сезон цього року.
- В ідеальному світі хутін завтра здохне, рф розвалиться, а військо її опиниться у стратосфері дрібнодисперсно. Розглянемо інші варіанти.
- У найкращому випадку через брак енергоносіїв матимемо "холодні батареї". Ну тобто не зовсім, але й не так щоб зігрітися. Але з водопостачанням і електрикою *майже* безперервно.
- У середньому - тимчасові відключення електроенергії, опалення, водопостачання. Десь зламається, десь диверсія чи влучання..
- У найгіршому (а десь воно вже так і є через руйнування) не буде нічого крім даху і стін. Скоріш за все у випадку міста це варіант негайної евакуації чи переїзду в село (якщо є така можливість). Чому село ? Бо питання водопостачання і каналізації вирішується майже автоматично, а опалення - походом у ліс. Власне, ще є час зробити ревізію дачі і зводимо задачу до 2х попередніх варіантів Зібрав перелік дієвих і переважно доступних заходів втеплення і енергонезалежності. Майже все перевірено особисто. (крім панелей, великого контролера з батареєю та насосу підтримки тиску у квартирі). Але може ще встигну до зими.
джерела живлення
- ліхтарі на батарейках, у.т. разі сонячних, must have, Діодні стрічки теж ок, можна прямо на акум 12в кидати.
- Павербанк(и) великої ємності типу Power Plant з виходами 5, 12, 20В must have І треба періодично підзаряджати. Мій за ~місяць втратив ~30% Дрібні теж ок, але ноут і роутери не потягнуть.
- 100500 низьковольтних перехідничків, дротів, розгалуджувачів, ізолента must have. Тобто для всієї тешніки що в вас є для живлення від тих джерелЮ що в вас є. Наприколд, збичайниі БЖ для ноута і телефона, зарядка для телефона і ноута від 12В, якщо маєте зарядну станцію - ще й від 20В з перехідником під ваш роз'єм. І ще запасні, бо все ж ламається. І автомобільний інвертор.
- Портативна сонячна панель - то є плюс, але не вирішує питання.
- завести великий акум 12в та зарядку до нього
- step-up dc-dc 12->19 must have, якщо є авто та/чи доступ до великих джерел 12в (див вишще) - для ноута. Вони зазвичай з регулюванням вихідної напруги йдуть, то треба ще вольтметром виміряти і налаштувати
- зарядні пристрої для маленьких акумів LiPo з живленням від 5в і самі акумулятори для вашої техніки та ліхтарів
- БЖ від 220 для підзарядки всього цього (ноутів, телефонів, павербанків, etc., батарейок-акумуляторів різних форм-факторів, таких які використовуєте у своїй техніці) теж мають бути --
- Дуже крута штука - зарядна станція. Наприклад, від EcoLife. Не дешева штука, але можна скооперуватись. На холодильник чи чайник середніх моделей не вистачить, та й не так щоб дуже треба, на дворі зима, і мають бути дрова чи газ. Заряджається від чого завгодно, віддає 5,12,20 (не все моделі) і 220. Може працювати як UPS (ДБЖ).
- Якщо є можливість - контролер сонячної станції з інвертором на 2-5кВт, та батарея до нього. Тільки такий, що вміє міксувати вхід від 220, батареї та сонця. Тоді буде працювати як UPS великої потужності і стабілізатор напруги. Навіть без панелей. Наприклад, Q-Power Aspect VM-III 5000 - https://home-energy.com.ua/alternativnaya/solar-inverters/axpert-vm-iii-5000-48.html і https://home-energy.com.ua/akkumulyatory/challenger-lf48-50.html
- Власне, сонячні панелі. Хоча взимку їх ефективність набагато нижче, на освітлення і зв'язок вистачить
- генератор. Тут два хороших варіанти. Міні. 8-9 кг, 800Вт. Зарядити павербанки і вимкнути. Щось більше, 2-5кВт - зарядити велику батарею або безпосередньо живити техніку. Генератор НЕ має працювати безперервно, особливо з малим навантаженням, це невиправдана витрата палива. Якщо це квартира - треба виводити вихлоп, вирішити куди. Ще можна прогнати через радіатор і віддати тепло у приміщення.
втеплення, обігрів
- найпростіше - скотч, гумки-самокелейки, силікон, та навіть пластилін. Щоб повністю загерметизувати вікна. Навіть по стиках скло-рама. Зовні і зсередини. Це лише здається, що там не дує. Двері пройти гумкою теж варто. Дешево, сердито і +4-5 градусів одразу.
- двері. Має бути дві. У крайньому випадку - додатково чимось завісити. І втеплити пінопластом. Якщо є тамбур - закрити/завісити вхід у нього.
- склопакети, зовнішнє втеплення... Дорого, але дуже відчутно. Відносно дешевий варіант, якщо не втеплений балкон - хоч на монтажну піну посадити пінопласт. Саме зовні, стіна хай тепло тримає.
- кондиціонер-інвертор (тепловий насос). Саме інвертор/тепловий насос. З граничною температурою -25-28-30 градусів. При споживанні 1кВт видасть 3-5кВт тепла. В умовах обмеженого електропостачання - те що треба. Але теж дорого. https://cooper-hunter.net/catalog/supreme або https://cooper-hunter.net/catalog/nordic-premium/
- Грілки-УФО, маленькі, по 600-900Вт. Дешево і не перевантажує мережу. І гріє безпосередньо те, на що направлені. Для невеличкого приміщення чи себе гріти - саме воно
- Пічки/буржуйки/газ - якщо вирішили йти цим шляхом - крім палива варто придбати детектор CO (чадного газу). Краще 2.
- варто мати теплий спальник і намет. Це рятує навіть у квартирі. Намет у цьому випадку підходить будь-який.
- плівка. І намет накрити (суттєво тепліше буде) і вікно завісити.
- blackout (thermal) жалюзі/ролети на вікна. Дорого. Можна ковдрою, простирадлом або навіть плівкою. Результат відчутний.
зв'язок
- телефони, роздача wifi з них. Тут нічого нового, вважаємо, що мобільний зв'язок якось працювати буде, аби телефони не розряджались. А в більшості провайдерів через знеструмлення можливі варіанти.
- Ще варіант скинутись з сусідами на супутниковий звязок. Наприклад, https://starlink.com або https://www.datagroup.ua/kiev/b2c/internet/suputnikovij-internet Тоді виникає питання живлення 100Вт (у т.р. на роутери), про це теж слід подумати одразу
- Дані по роботі, контакти, все що може знадобитись - скопіювати собі на телефон, в ноут, на флешку. Бо інтернет (якщо він не супутниковий) впаде без живлення годин за 6 (бачили вже в Харкові)
кухня
- туристичні балони і пальники. Щоб було.
- термоси, сумки холодильники, etc.
- посуд з кришками - дуже економить паливо
водопостачання
- насос для води і інше забезпечення будинку (якщо є) - тут або з генератором, або з батареєю. Краще з батареєю з точки зору економії палива. Або тягати з криниці руками.
- гідроакумулятор. Є сенс навіть у квартирі, якщо постачання з перебоями.
- ємність для води і насос підтримки тиску. Крім запасу дає ще можливість користуватись водою у звичний спосіб.
запаси
всього що не псується і ремкомплекти для того, що маєте. А також Паливо, Газ, Цукор, Крупи, Шоколад, Горіхи, Масло. PS. практично все це має сенс і у мирний час
Comments (2)
Щось у цього Datagroup на сайтi нiц не зрозумiло. Нi про технологiю, анi про швидкiсть, зрозумiло тiльки що статичний IP коштує 100 грн.
сорІ, то Vega. Це я його знаю як датагруп ще до злиття компаній )
Але інет точно роздають, я собі поставив.